Jaki kupić robot odkurzający?

Roboty odkurzające to urządzenia automatyczne, które sprzątają mieszkanie według określonego programu stworzonego przez programistę. Roboty sprzątające to dobre rozwiązania dla osób, które nie mają czasu lub ochoty poświęcać czasu na sprzątanie. Większość robotów odkurzających działa w sposób w pełni automatyczny. Wystarczy ustawić im terminarz, w jakie dni i w jakie godziny mają sprzątać i samoistnie aktywują się w tym czasie i odkurzają mieszkanie. Decyzja o wyborze odkurzacza automatycznego nie należy do najprostszych. Na rynku sprzedawane są roboty dobrej, jak i słabej jakości. Za lepszy sprzęt wyposażony w dodatkowe funkcje trzeba będzie zapłacić więcej, jednak zainwestowana kwota z pewnością się zwróci w postaci zaoszczędzonych godzin, jakie poświęcilibyśmy na sprzątanie mieszkania.
Ranking robotów odkurzających 2017:
Pozycja Nazwa robota sprzątającego Oferta
1. Irobot Roomba 782e Sprawdź
2. Irobot 651 Roomba Sprawdź
3. Carneo Smart Cleaner 770 Sprawdź
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Programy czyszczenia

Chaotyczny – Robot porusza się w sposób chaotyczny po pokoju. W momencie, kiedy napotka na jakąś przeszkodę, momentalnie zmienia kierunek ruchu. Skutkuje to tym, że odkurzacz kilkakrotnie sprząta ten sam obszar nie zdając sobie z tego sprawy.
Sprzątanie kątów – Odkurzacz automatyczny przemieszcza się wyłącznie przy ścianach, wsysając kurz znajdujący się w kątach i rogach pomieszczenia.
Inteligentny – Robot skanuje pomieszczenie i porusza się w sposób liniowy, rejestrując obszary, które zostały posprzątane.

Producent

W przypadku robotów automatycznych szczególną rolę odgrywa producent. Na rynku robotów odkurzających najbardziej znani producenci to IRobot, Carneo i Samsung. Szczególnie IRobot słynie ze znakomitych algorytmów programistycznych wykorzystywanych w tego typu urządzeniach. Algorytmy te przekładają się na jakość sprzątania, co poświadczają setki opinii i zadowolonych klientów.
Czujniki

Ważnymi elementami w budowie odkurzacza są czujniki. Czujniki odpowiadają za bezpieczeństwo pobliskich mebli i robota sprzątającego. Mają za zadanie wykryć przeszkodę w postaci mebli, progów, ściany i schodów. Ważne są tutaj czujniki wysokości, które pozwala uniknąć spadnięcia ze schodów i uszkodzenia robota. W przypadku mebli wyróżnia się dwa rodzaje czujników. Pierwsze działają przez kontakt z meblami lżej lub mocniej je obijając. Drugie wykorzystują czujniki zbliżeniowe. W momencie, kiedy zbliżają się na minimalną odległość do przeszkód, roboty zmieniają kierunek działania lub po prostu się wycofują. Istnieją, także czujniki brudu, wykrywające miejsca najbardziej zabrudzone.
Czas pracy i ładowania.

Warto dowiedzieć się, jaki jest maksymalny czas odkurzania robota. W sytuacji, kiedy mieszkanie posiada dużą powierzchnię, ma to szczególne znaczenie, ponieważ może okazać się, że poprzez pojedyncze sprzątanie nie uda się robotowi wyczyścić całego mieszkania. Dla dużych mieszkań zalecane są roboty pracujące wytrzymujące prace przez okres 120 minut.
Nawierzchnia

Roboty automatyczne doskonale radzą sobie podczas sprzątania podłóg i dywanów z krótkim włosem. Stanowczo gorzej radzą sobie ze sprzątaniem dywanów z długim włosem. Jeśli w domu posiadamy takie dywany, to warto upewnić się, że model, jaki planujemy zakupić, posiada tego typu opcję sprzątania. Niektóre roboty mogą mieć problem, także z pokonywaniem wysokich progów, dlatego na to, także należy zwrócić uwagę.
Hałas

Hałas jest stosunkowo ważnym czynnikiem w sytuacji, kiedy posiadany przez nas model nie posiada programatora pracy. W wielu modelach ustawić można terminarz pracy odkurzacza, dzięki czemu odkurzanie wykonywane jest w czasie, kiedy nie ma nas w domu. Nie jesteśmy narażeni wtedy na hałas. Na szczęście odkurzacze automatyczne nie są zbyt głośne, a ich poziom głośności mieści się w granicach 60 – 70 Db.
Pojemność pojemnika

Im większa pojemność pojemnika na brud, tym lepiej. Zazwyczaj pojemność pojemnika to 0,5 l, zdarzają się wersję z pojemnikiem nawet do 1.7l. Pamiętajmy, że pojemniki na brud regularnie trzeba opróżniać.
Funkcje, wyposażenie i dodatki

Robot sprzątający jak każde inne urządzenie wyposażony może być w różne funkcje i dodatki:

Mopa – dodatek w postaci szmatki pozwalający przecierać podłogi.
Programator pracy – pozwala zaprogramować odpowiedni terminarz sprzątania na konkretny dzień i godzinę.
Wirtualna ściana – nie pozwala robotowi na przekroczenie wyznaczonego przez dwa słupki obszaru. Przydatne w sytuacji, kiedy chcemy, aby robot wysprzątał jedynie pewny oddzielony ścianą obszar.
Latarnie – pozwalają odkurzaczowi przemieścić się do kolejnego pokoju, dopiero po określonym czasie sprzątania, dzięki czemu mamy pewność, że pokój został dokładnie wyczyszczony.
Stacja dokująca – miejsce ładowania odkurzacza, zazwyczaj robot sam wykrywa sytuacje, w której brakuje mu energii i automatycznie wyszukuje stację dokującą, aby doładować energię. Czasami w stacji dokującej do większego pojemnika opróżniane automatycznie mogą być zebrane zabrudzenia.
Lampa UV – pozwala na niszczenie bakterii i alergenów, szczególnie ważna funkcjonalność dla alergików.
Wskaźnik zapełnienia pojemnika – informuje o aktualnym zapełnieniu pojemnika, wskutek czego wiemy, kiedy warto opróżnić pojemnik z brudem.

Categories: Porady

Comments are closed.

Airmax Internet na t

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się społeczeństwie, dostęp do szybkiego i ...

Światłowód Airmax

W dobie cyfryzacji i dynamicznie rozwijającej się technologii, konieczność szybkiego ...

Niesamowite możliwo

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym technologia ewoluuje w zawrotnym ...

Tajemnice i uwodzeni

Witamy w fascynującym świecie opowieści erotycznych, gdzie słowo "plaża" nabiera ...

Uzależnienie od Int

Wprowadzenie W dzisiejszym społeczeństwie, gdzie technologia stale rozwija się i staje ...